Watch the replay

Друге засідання круглого столу міністрів стосовно підтримки України

Watch in English

Вторгнення Росії в Україну має руйнівні та масштабні наслідки для людей та економіки. Економічна підтримка міжнародної спільноти відіграла важливу роль у забезпеченні безперервності надання основних послуг для народу України, як-от охорона здоров’я, освіта, пенсійне забезпечення та соціальний захист, а також у забезпеченні гуманітарних потреб.

У середу, 12 жовтня, під спільним керівництвом Уряду України, Групи Світового банку та МВФ відбудеться засідання круглого столу міністрів, на якому обговорюватимуться потреби України в фінансуванні, пріоритети підтримки основних послуг під час війни, а також проєкти з пріоритетного відновлення та реконструкції, які можна швидко розпочати.

[Девід Малпас]:

Вітаємо всіх! Вітаємо всіх! Дякую за те, що ви приєдналися до нас. Ми очікуємо, що президент Зеленський через хвилинку підключиться. Хочу привітати вас у штаб-квартирі Світового банку в Вашингтоні. Після восьми місяців війни українські лідери залишаються стійкими, мене жахають дії Росії, втрати життя, збитки та економічні проблеми, до яких призвела війна. І потреба України в відновленні й відбудові. Вони дуже великі, і ми сьогодні про це говоритимемо. Ми, як міжнародна група, майже готова підготувати документи, щодо зусиль про реконструкцію. Хочу передати слово колезі.

[Крісталіна Георгієва]

Я хочу передати слово Президенту Зеленському, він уже підключився. Президенте Зеленський, ми слухаємо вас, ми готові почути ваш виступ.

[Володимир Зеленський]:

Дуже дякую, Крісталіна, дуже дякую за можливість. Дякую, пане Малпасе. Радий вас бачити всіх. Шановні пані та панове! Шановні присутні, дорогі друзі! Вдячний за таку увагу до України! Цими днями наша держава стала мішенню чергової зухвалої терористичної атаки Росії. Більше сотні російських крилатих ракет і півсотні ударних дронів, менш ніж за дві доби проти нашої цивільної інфраструктури, об'єктів енергетики. І це лише одна атака, атака, що цілеспрямовано зачепила або пошкодила близько третини української енергетики. Але повномасштабна війна проти нашої держави триває вже більше двохсот тридцяти днів, і людина, що привласнила собі Росію, не збирається завершувати цю війну. Він витратить ще десятки і десятки мільярдів доларів і погодить ще далеко не одну атаку, поки ми з вами не примусимо Росію до миру. З ним чи без нього. Наша з вами співпраця наближає цей момент, наближає перемогу України. Чим більше допомоги Україна отримає зараз, тим швидшим буде завершення російської війни і тим надійніше гарантуємо, що така жорстока війна більше ніколи не розповзеться іншими країнами. Я дуже вдячний вам всім за розуміння цього. Дякую за всю надану підтримку. Я дякую Сполученим Штатам Америки, Президенту Байдену, Конгресу за особливу підтримку. Вісім з половиною мільярдів доларів спрямовано на виконання наших соціальних зобов'язань —виплату зарплат, пенсій, підтримку соціальної сфери України. Дякую Світовому банку, Міжнародному валютному фонду за лідерство на інституційному рівні у реалізації програм допомоги Україні. Дякую Європейському Союзу, усім нашим партнерам, які долучилися до стабілізації фінансового стану України. Всі ви бачите, що Україна достатньо міцна, щоб вистояти у цій війні.

[Володимир Зеленський]:

Однак потрібно зберігати послідовність в підтримці нашої держави і розвивати наявні лінії допомоги. Кожен конкретний крок в підтримці України це реальне скорочення російської агресії. Я хочу запропонувати вам зараз ще три такі кроки. Перший. Вважаю, що було би корисним, якби ми створили координаційний формат для фінансової підтримки України за аналогією з тим, що створений в Рамштайні для оборонної підтримки. Ми з пані Крісталіною Георгієвою обговорювали важливість координації донорів. Варто створити постійну робочу групу, яка б займалася фінансовою підтримкою України і оперативно працювала на різних рівнях на рівні міжнародних донорів на рівні країн, що долучаються до допомоги. Друге. Впевнене покриття дефіциту і забезпечення базових основ життя людей. Бачимо, що російські терористичні атаки можуть бути інтенсифіковані, тож маємо симетрично інтенсифікувати співпрацю для допомоги, для відновлення зруйнованого і для гарантування фінансової стабільності нашої держави. Вам відомі ці дані. Цьогоріч російський терор призвів до падіння української економіки більш ніж на третину. Так само на третину скоротилися і реальні доходи наших людей. Тисячі підприємств та об'єктів інфраструктури зруйновані, мільйони стали внутрішніми переселенцями. Станом на зараз ми маємо дві ключові державні фінансові потреби. Це тридцять вісім мільярдів доларів для покриття дефіциту державного бюджету наступного року. Це зарплати вчителів, лікарів, соціальні виплати, це пенсії, це гарантія життя українського народу. Ще сімнадцять мільярдів доларів, які верифіковані Світовим банком і потрібні для відбудови критичної інфраструктури в рамках RDNA. Це школи, лікарні, критична транспортна і енергетичної інфраструктури, а також пошкоджене житло. Власне, все те, що стало для Росії першочерговою мішенню. Нам потрібні цільові кредити обсягом два мільярди доларів на відбудову електроенергетичної інфраструктури після руйнувань і для розширення експорту в Європі.

[Володимир Зеленський]

Також, враховуючи створену Росією кризову ситуацію на усьому континенті, ми потребуємо кредитних лімітів для закупівель газу, закупівлі вугілля до наступного опалювального сезону. Обсяг цього рівня підтримки не менше п'яти мільярдів доларів. Можливо, і не доведеться використовувати ці ліміти, але вони мають бути, щоб гарантувати стабільність. В цьому контексті протидії дефіциту і гарантування стабільності критично важливою є нова програма співпраці з Міжнародним валютним фондом. Реалістичний обсяг до двадцяти мільярдів. Маємо нарешті затвердити таку програму як основне джерело покриття дефіциту. І третє, що я хотів запропонувати вам сьогодні, це конкретні інструменти підтримки інвестицій для України, щоб активізувати економіку і щоб бізнес почав інвестувати в Україну вже зараз. Потрібен механізм страхування військових ризиків для нових інвестиційних проектів. Я сподіваюсь, ми зможемо запустити цей механізм разом зі Світовим банком. Ще одним елементом захисту економічної активності може стати відкриття країнами партнерами лімітів експортно-імпортних агентств для постачання обладнання в Україну. Це те, що може посилити ваші компанії вже зараз у співпраці з нами. Пані та панове, саме зараз, коли держава терорист намагається ще більше нас усіх залякувати, ми маємо відповісти на російський терор ще більш міцною і змістовною співпрацею. Це справжній захист, наш спільний захист нашої спільної демократії, нашого способу життя. Терор має програти. Україна має перемогти. І це абсолютно реально за вашої підтримки. Ще раз дякую всім, хто допомагає. Слава Україні!

[Девід Малпас]

Дуже дякую, пане Президент Зеленський. З нами на зв'язку присутні міністри та інші міжнародні організації. Це скоординована робота для того, щоб продовжувати підтримку і обговорити ті шляхи, які ви описали в своєму виступі. Зараз з нами Прем'єр-міністр Шмигаль. І як сказав пан президент, Сполучені Штати Америки дуже активно підтримують Україну. Міністр фінансів США також на цій зустрічі присутній, понад вісім з половиною мільярдів доларів було виділено та інші країни виділили гроші на негайні потреби України в цій кризі. І ми обговорювали сьогодні зранку інші кроки, які можуть бути зроблені в наступні тижні та місяці. Пані Крісталіна, Прем'єр-міністр Шмигаль. Він з нами на зв'язку. Пане президент Зеленський! Прем'єр-міністр Шмигаль. Вітаємо Вас! Будь ласка, пане Прем'єр-міністр, слухаємо вас.

[Денис Шмигаль]

Пані та панове, Девід, Крісталіна та всі присутні. Росія здійснила одне із найжахливіших ударів по Україні. І, як сказав президент Зеленський, понад сотня крилатих ракет та дронів камікадзе вдарили по Україні, спричинили руйнування інфраструктури, зупинили громадський транспорт з метою поставити Україну на коліна. Тому наша відповідь має бути швидкою та рішучою. Більше санкцій проти Росії і більше допомоги Україні. Це той шлях, яким Україна і весь світ має відповісти на дії терору. Друге. Жодна інша країна Європи не потерпіла в такому великому обсязі від руйнування. Мільйони людей залишили Україну. Із них сорок відсотків це люди працездатного віку, і чимало з них люди з вищою освітою, тобто Україна втрачає найцінніший ресурс — людський капітал. Потреби… мільярдів доларів для відновлення. Сума, яка дорівнює нашому ВВП за минулий рік. Лише за перші три місяці ми втратили сказано скільки, а скільки буде під кінець ми ще не знаємо. І, безумовно, відновлення неможливе без участі міжнародних партнерів. Ми також хочемо бути здатними фінансувати ключові витрати нашого бюджету.

[Денис Шмигаль]

Ми говоримо про виплату пенсій, допомоги міжнародно і внутрішньо переміщеним особам. Це є базові ключові питання. І найбільше разом з нашими міжнародними партнерами ми надали понад двадцять мільярдів доларів, більше, ніж всі надходження. Україна дуже вдячна за солідарність і підтримку. Всі, хто підтримують Україну, ми дуже вдячні в цій боротьбі за нашу свободу. І сьогодні я хочу звернутися до Вас з проханням подальшої інтенсивної фінансової допомоги для України, а також розробки подальших санкцій проти Росії. Санкції треба підсилити. Санкції мусять нанести суттєвий удар російській економіці, але цього недостатньо. Росія недостатньо високу ціну платить за свої злочини і понад… на чотири чи п'ять відсотків впаде російська економіка. Але українська впаде набагато більше, і це непропорційне співвідношення для нас буде дуже важко з точки зору стабільності нашої економіки і фінансів. Україна буде продовжувати потребувати міцної фінансової підтримки від інших країн та міжнародних фінансових інституцій. Ми говоримо про суми понад п'ятдесят п'ять мільярдів доларів, у дві тисячі двадцять третьому році. Як сказав пан Президент, в нас дефіцит бюджету складає приблизно три з половиною мільярди доларів на місяць, плюс потреби на відновлення і відбудову. Звичайно для цього треба, щоб наша власна економіка стала більш стабільною і свої надходження мала стабільні. Наш уряд подав бюджет до парламенту на дві тисячі двадцять третій рік. Ми оптимізуємо витрати бюджетні, завдяки цілій низці обставин ми зменшили витрати, і значно зменшимо витрати державного сектору на наступний рік. Наприклад, витрати Міністерства економіки зменшили на вісімдесят шість відсотків. Міністерства молоді і спорту на п'ятдесят п'ять відсотків. Міністерства культури на сорок сім відсотків. Безумовно, визначення пріоритетів бюджетного фінансування перш за все, це оборона. Сорок п'ять відсотків всіх наших витрат оборона, соціальні витрати — шістнадцять відсотків.

[Денис Шмигаль]

Медицина і освіта — тринадцять відсотків і тринадцять відсотків для обслуговування боргів. Це ті витрати, які ми не можемо зменшувати. Наше теперішня задача розвивати співпрацю України з партнерами на більш високому рівні, якісно новому рівні. Я хочу закликати міністрів зробити внесок до виконання ідеї України про конфіскацію заморожених російських активів, це сотні мільярдів доларів, які мають допомогти відбудувати те, що Росія зруйнувала. Просто віддати ці гроші назад агресору, означатиме, що він не понесе наказання, незважаючи на всі вбивства і злочини в сучасному світі, які він зробив. Ще раз дякую вам за вашу допомогу. І я вірю, що ми будемо продовжувати нашу плідну співпрацю з Вами в наступному році. Дякую за Вашу увагу, за Вашу підтримку.

[Девід Малпас]

Дякую Вам, пане прем'єр-міністр, директор розпорядник пані Крісталіна Георгієва.

[Крісталіна Георгієва]

Дякую, пане Шмигаль і міністр Марченко, які присутні за цим столом. Для нас величезна відповідальність відповідати на те, що ми почули від вас. Ми зібралися цього тижня, щоб оцінити стан світової економіки. І який дуже, так би мовити, потемнів через цю безглузду війну Росії проти України. Але, звичайно, найбільш драматичні наслідки цих подій саме для України. Менше з тим ми бачимо, як горда нація протистоїть агресору з видатною рішучістю. Дякуємо за це. Хочу три зазначити речі. Перше. Коли почалася війна у лютому, то було важко передбачити, як економіка буде протистояти цьому, наскільки вона вистоїть, і яку політику треба буде здійснювати, щоб її підтримати. І ви видатним чином продемонстрували політичні кроки, політичний курс і люди реагують на ці речі і з гідністю, і професіонально. І ми, в МВФ і Світовому банку працювали дуже тісно і з українською владою.

[Крісталіна Георгієва]

 І ми бачимо, відновлення економічної активності у значній частині країни, присутність соціальної політики, яка не лише підтримує людей, а й повертає їм впевненість. І це дуже відповідальне ставлення до того, що відбувається. Я хочу відзначити всіх, хто зробили внесок до України, і Сполучені Штати не лише завдяки тим обсягом, які ви надали, але також вони надавали ґранти. І саме гранти в такій ситуації найбільш потрібні. Також я впевнена, що після сьогоднішнього дня ми матиме більш міцну рішучість і продемонструємо її. Я хочу перейти до другого свого зауваження. Нема сумніву, що перед нами буде складний рік, дві тисячі двадцять третій. Будемо сподіватися, що війна закінчиться швидко, а не ще довго триватиме. Але з того, що ми бачимо, ми мусимо бути разом із українцями. Ця група мобілізувала тридцять п'ять мільярдів доларів. Більшість з них вже доставлені, деякі ще на шляху до вас. Від імені колег хочу сказати, що ми в МВФ робимо свою частку, ми внесли два і сім десятих мільярди доларів позичань від МВФ. Також на додаток, ще Канада і Німеччина додаткові суми внесли. І як забезпечити стабільність економіки. Це потребуватиме значних зусиль. Наша команда буде з українською командою працювати і відразу після цих зустрічей, щоб визначити макроекономічні рамки, і що це означатиме з точки зору бюджетних наслідків. І ми оцінюємо, що приблизно три чотири мільярди доларів будуть потрібні щомісяця. Цей обсяг визначатиме три чинники. Яка буде вартість соціальних послуг залежно від імміграції? Друге, скільки коштуватиме відбудова критичної інфраструктури, залежно від того, як ми, які пріоритети ми визначимо і треті, які будуть енергетичні потреби країни, скільки треба буде імпортувати, щоб забезпечити українське населення. І це залежатиме, звичайно, і від погоди, на додаток до жахів війни.

[Крісталіна Георгієва]

Третє, я хочу відреагувати на те, що сказав Президент Зеленський. Він закликав провести український форум. Цей форум відбувається регулярно. Ми розглядаємо, яким чином ми можемо перекрити дефіцит. І я хочу сказати Президенту Зеленському, так, ми будемо це робити. У нас є зараз нова платформа для спілкування, співпраці і моніторингу. Переходимо до повної програми, до якої ви нас закликає, і ми разом з вами рухаємося у напрямку, щоби забезпечити потужність України. Оскільки я є виконавчим директором МВФ, я не повинна брати час від інших країн, але я хочу відреагувати на те, що ви сказали і Президент Зеленський. Вашими словами хочу сказати Слава Україні!

Передаємо слово міністру фінансів США пані Єллен.

[Дженет Єллен]

Я дякую президенту Зеленському і прем'єр-міністру Шмигалю за ваші виступи. Американці разом з українцями стоять перед лицем цієї брутальної війни, зокрема після того, що відбулося в понеділок. Щодо ударів, які було зроблено на не військові об'єкті. Я сьогодні уже висловила свої співчуття міністру Марченко за втрати життів, які є щодо війни Путіна. Це війна за вибором Росії, і наша коаліція працює над тим, щоби забезпечити технологіями і обладнанням для українських збройних сил і поставити стельові ціни для нафти Росії і стабілізувати світові ринки. Одночасно Збройні сили України героїчно захищають Україну від нападів росіян на полі бою. Фінансові і економічні спеціалісти України також працюють над тим, щоби надавати критично важливі послуги народу України для того, щоби уряд України далі працював в рамках цих складних умов. А зараз донори повинні також свій вклад внести. Ми в США підтверджуємо свої зобов'язання перед Україною, і ще чотири з половиною мільярди доларів у формі грантів буде затверджено Конгресом, який через пару тижнів буде передано, це на додаток до восьми з половиною мільярдів грантів, які було видано.

[Дженет Єллен]

Хочу подякувати Світовому банку за координацію цих коштів і передачу їх Україні. Ми дякуємо всім донорам за те, що вони зробили для потреб України, але ми можемо подумати про те, як покращити передачу коштів. Ми також дякуємо Світовому банку і Європейському банку розвитку і реконструкції за їхню підтримку України, коли вони помагають донорам, таким, як ми, передати ресурси в Україну. І ми також вітаємо розподіл коштів МВФ в рамках нового фінансування на надзвичайні ситуації та початку програми наступного року. Всі ці дії продовжуються. Ми повинні разом планувати, задовільнити потреби України в двадцять третьому році. І в зв'язку з цим ми вітаємо дії Світового банку щодо RDNA, оцінки потреб України та бюджету України для того, щоби скоординувати дії донорів і задовільнити потреби України. Для цього потрібні будуть єдині скоординовані дії, але разом країни Групи семи та міжнародні фінансові заклади та українські партнери можуть допомогти Україні виграти в цій війні і відбудувати країну для того, щоб вона стала процвітаючою і безпекової демократією, за яку бореться український народ зараз. Дякую.

[Девід Малпас]: Дякую всім! Хочу зараз відзначити внески всіх країн, які сприяють і допомагають Україні з позиції тих, які сидять за цим великим столом. Важко сказати, чи всі бачать, але хочу подякувати глобальну аудиторію за те, що вони спостерігають за цим заходом. На цьому завершується публічна частина нашого заходу. Хочу подякувати тим, хто приєднався до нас у віддаленому режимі, і хочу попросити залишитися тих, хто буде брати участь…


Speakers

ПОСИЛАННЯ НА ПОВ’ЯЗАНІ ТЕМИ