This page in

  • English
  • Français
  • Español
  • العربية

Jan Eliasson

Deputy Secretary-General, United Nations

On 2 March 2012, Ambassador Jan Eliasson was appointed Deputy Secretary-General of the United Nations by Secretary-General Ban Ki-moon. He took office as Deputy Secretary-General on 1 July 2012.

Ambassador Eliasson was from 2007-2008 the Special Envoy of the UN Secretary-General for Darfur. Prior to this, Jan Eliasson served as President of the 60th session of the UN General Assembly. He was Sweden’s Ambassador to the US from September 2000 until July 2005. In March 2006, Mr. Eliasson was appointed Foreign Minister of Sweden and served in this capacity until the elections in the fall of 2006.

Prior to his appointment as Deputy Secretary-General, Jan Eliasson also served as Chair of Water Aid/Sweden and a member of the UN Secretary-General’s Advocacy Group of the Millennium Development Goals (MDGs).